top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTPN-E Editor

“Geleneksel meşale yürüyüşü 24 Aralık’ta Eindhoven’da gerçekleştirilecek”

1992’de Almanya’da başlayan ırkçılık ve 1993’te Almanya’nın Solingen kentinde yabancılara karşı yapılan saldırılardan yola çıkarak, Eindhoven’da her yıl düzenli olarak fener alayı (Fakkeltocht) yapılmaktadır.
“Geleneksel meşale yürüyüşü 24 Aralık’ta Eindhoven’da gerçekleştirilecek”

1992’de Almanya’da başlayan ırkçılık ve 1993’te Almanya’nın Solingen kentinde yabancılara karşı yapılan saldırılardan yola çıkarak, Eindhoven’da her yıl düzenli olarak fener alayı (Fakkeltocht) yapılmaktadır. 1993 yılındaki kundaklamada bir aileden 5 kişi yanarak veya zehirlenerek feci şekilde can vermişti.

Hollanda’da veya belki de Avrupa’da benzeri olmayan bu hoşgörü, kardeşlik, tolerans ve karşılıklı saygı yürüyüşüne 25 senedir, yağmur, kar ve soğuk demeden, gencinden yaşlısına, beş bin üzerinde vatandaș katılmaktadır. Eindhoven’da gelenek haline gelen bu yürüyüşe, maalesef bizler çok az sayıda iştirak ediyoruz. Biz yabancılar için düzenlenen bu yürüyüşe, binlerce Hollanda’lının yanısıra, sayısı belki bir iki yüzü geçmeyen yabancıların katılması gerçekten de bizleri düşündürmesi gerekiyor. Bu sene 26’incisi düzenlenecek olan fener alayı, 24 Aralık akşamı saat 18.00’den itibaren Wilhelminaplein’de (cami yakınında) başlayacaktır. Aşağı yukarı bir saat süren yürüyüş, yine Wilhelminaplein’de son bulacaktir.Sizlerden ricamız, Eindhoven ve çevresinde oturan tanıdığınız herkesi bu yürüyüş için, bir iki saatliğine seferber etmeniz ve bu yürüyüşe katılmalarını sağlamanız. TPN-E olarak yıllardır hazırlık komisyonunda yer almak bu türlü hassas toplumsal konulara ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesidir.

24 Aralık Cumartesi akşamı görüşmek ümidi ile.36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page