top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıTPN-E Editor

Hollanda Eğitim Sistemi: Hangi Okul, Nasıl bir Eğitim?Eindhoven son aylarda oldukça yoğun bir göç aldı Türkiye'den, almaya da devam edecek gibi görünüyor. Yeni gelenlerin sıkça sorduğu sorulardan biri çocuklarının nasıl bir eğitim göreceği oluyor; hangi okul, nasıl bir sistem, nasıl bir gelecek konusu kafaları kurcalıyor. İşin ilginç tarafı, eğitim sistemi burada uzun zamandır yaşayan ve sistemin içine çocuklarını dahil edecekler için de tamamen anlaşılabilmiş değil ki, bu kesimden de benzer sorular gelebiliyor. Konu çocuklar olunca, kaygılar hep ortak. Okulların verdiği tavsiyeler tartışma konusu. Acaba sistemi tam anlayabildik mi?

Konu derin, çok kapsamlı, bu sebeple iki saatte kotarılacak gibi değil ama yine de iyi niyetli bir başlangıç yapalım ve konunun uzmanlarına sizin için soralım diyoruz. 20 mart salı akşamı Demokratik Okul çatısı altında, emekli Türkçe öğretmeni Ali Çalışkan ve pedagog Elif Gencer'in okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretim ile ilgili vereceği genel bir sunumu izleyeceğiz önce. Son bir saatte BDT Leren (Bij de Tijd leren) vakfının kurucusu Rüstem Demir okul binası içinde yapılacak kısa bir yürüyüş sonrasında, Hollanda sistemindeki önemli bir değer olan proaktif ve katılımcı bireyler yetiştirme çabasından bahsedecek. Bu konuyu anlamadan, Hollanda eğitim sistemini anlayabilmek pek mümkün görünmüyor, konunun uzmanına göre...

Aklınızdaki soruları etkinlik sayfasında peşin peşin yazmanızı rica ediyoruz ki, sunumlara merak ettikleriniz doğrultusunda şekil verebilelim. İki saati en etkin şekilde doldurmamıza yardımcı olacaksınız bu şekilde. Şimdiden teşekkürler.

Program akışı şöyle:

19:30-19:50: Giriş, tanışma, soruları yazılı olarak iletme

19:50-20:00: Açılış konuşması, program ve sunucularının tanıtımı

20:00-21:00: okul öncesi, ilkokul ve ortaöğretim ile ilgili genel sunum

21:00-21:15: okul içinde kısa bir yürüyüş

21:15-22:00: proaktif ve katılımcı bireyler yetiştirmek

22:00-22:15: sorular

22:15- 22:30: kapanış

Etkinlikte çay ve kahveler ikramımızdır. Giriş, TPN-E kayıtlı üyeleri için ücretsiz, üyemiz olmayan misafirlerimiz için 5 eurodur. Sunum dili Türkçe olacaktır.

Arzu ederseniz okuyup bitirdiğiniz (çocuk ve/veya yetişkin seviyesinde) kitapları getirip katilimcilarla değiştokuş yapabilirsiniz. Arabası olmayanlar için, katılımcıların yapacağı paylaşımlarla carpool imkanı araştırılabilir.

Etkinlik mekanı:

Demokratik Okul (Doe school) Blaarthemseweg 83 5502 JT Veldhoven

95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page